ISW: РПЦ запропонувла Кремлю ультранаціоналістичну ідеологію
Російська православна церква московського патріархату об'єднала кілька кремлівських ідеологічних наративів, намагаючись сформувати ширшу націоналістичну ідеологію навколо війни в Україні і експансіоністського майбутнього Росії.
Про це пише Інститут вивчення війни (ISW).
РПЦ МП посилила кремлівську риторику щодо війни Росії в Україні та назвала її екзистенціальною та цивілізаційною "священною війною", що є значним відхиленням для російської влади, яка досі старанно уникала офіційного формулювання вторгнення Росії в Україну як будь-яку "війну".
РПЦ МП, схоже, об’єднує попередні паралельні кремлівські наративні зусилля у відносно цілісну ідеологію, зосереджену на національній ідентичності та демографічному відродженні, яка обіцяє росіянам період національного відродження в обмін на соціальні та громадянські обов’язки.
РПЦ МП підкреслила, що "відновлення єдності російського народу" через війну в Україні є ключовою умовою виживання та успішного розвитку Росії протягом XXI століття.
Аналітики ISW вважають, що цей заклик до відновлення є повномасштабним знищенням української нації та затягування її в Росію.
РПЦ МП має на меті також конвертнути етнічних білорусів у російську націю через свою концепцію "доктрини триєдиності", а також масово репатріювати інших "співвітчизників" за кордоном.
Кремль може вирішити не повністю приєднуватися публічно до ультранаціоналістичної ідеології, яку РПЦ МП запропонувала, але, швидше за все, запозичить і використає її для підтримки військових дій в Україні та будь-яких майбутніх актів агресії проти сусідів Росії і Заходу.
Ключові висновки ISW за 29 березня:
Російська православна церква Московського патріархату (РПЦ МП), підконтрольна Кремлю організація і відомий інструмент в арсеналі російської гібридної війни, провела Всесвітній російський народний собор у Москві 27-28 березня і схвалила ідеологічний і політичний документ, який об'єднав кілька кремлівських ідеологічних наративів, очевидно, намагаючись сформувати ширшу націоналістичну ідеологію навколо війни в Україні і експансіоністського майбутнього Росії. РПЦ МП посилила кремлівську риторику про війну Росії в Україні і представила її як екзистенційну і цивілізаційну "священну війну", що є важливим кроком для російської влади, яка досі ретельно уникала офіційного визначення російського вторгнення в Україну як "війни". РПЦ МП закликала до кодифікації елементів "русского мира" і, можливо, вимірює суспільну підтримку формального включення етнічних українців і білорусів до кремлівської концепції російської нації. РПЦ МП особливо наголошує на потребі Росії у традиційних сімейних цінностях та оновленій міграційній політиці для протидії триваючій демографічній кризі в Росії. Схоже, що РПЦ МП об'єднує раніше паралельні наративні зусилля Кремля у відносно цілісну ідеологію, зосереджену на національній ідентичності та демографічному відродженні, яка обіцяє росіянам період національного відродження в обмін на соціальні та громадянські обов'язки. Український головнокомандувач генерал-полковник Олександр Сирський підкреслив, що нестача матеріально-технічних засобів, спричинена затримкою західної безпекової допомоги, обмежує українські сили і змушує Україну вести стратегічну оборону. Російські військові, ймовірно, розширили перелік цілей для ударної кампанії проти критичної інфраструктури України, включивши до нього гідроелектростанції. Росія наклала вето на щорічну резолюцію Ради Безпеки Організації Об'єднаних Націй (РБ ООН), яка продовжувала термін дії моніторингової групи, що стежить за дотриманням санкцій ООН проти Північної Кореї 28 березня. Схоже, Кремлю вдалося домогтися тиску на Telegram з метою подальшої цензури екстремістського контенту після нападу на "Крокус Сіті Холл" 22 березня, що підкреслює здатність Кремля чинити тиск на важливих гравців у російському інформаційному просторі, змушуючи їх діяти в своїх інтересах. Нещодавно російські війська здійснили підтверджені просування поблизу Бахмута, Авдіївки та Донецька, а також у прикордонній зоні Донецької та Запорізької областей на тлі триваючих позиційних боїв уздовж усієї лінії зіткнення 29 березня. Міністерство оборони (МО) Росії готується до піврічного весняного призовного циклу, який розпочнеться 1 квітня. Російська окупаційна влада продовжує репресії з боку правоохоронних органів, у тому числі проти кримськотатарської етнічної меншини, з метою зміцнення контролю над окупованою Україною.