В Україні прискорилося зростання цін: НБУ оцінив інфляцію

В Україні прискорилося зростання цін: НБУ оцінив інфляцію

Фактична споживча інфляція в жовтні пришвидшилася (до 9,7% р/р) та перевищила траєкторію прогнозу НБУ. За оцінками НБУ, інфляція зросла також у листопаді.
Про це говорить Макроекономічний та монетарний огляд НБУ (листопад 2024 року).
НБУ не наводить цифри зростання цін, але згідно з оприлюдненим графіком, річна інфляція перевищила 10%.
Держстат оприлюднить офіційну інформацію 10 грудня.
Як зазначають в НБУ, фундаментальний інфляційний тиск також посилився в жовтні. Базова інфляція зросла до 8,3% р/р унаслідок швидкого подорожчання оброблених продуктів харчування під впливом більшої вартості сировини, подальшого зростання витрат бізнесу на е/е та оплату праці, а також ефектів перенесення девальвації в попередні періоди на ціни.

Ціни на продукти
За даними НБУ, у жовтні продовольча інфляція стрімко пришвидшилася через ефекти спекотної погоди без дощів влітку та восени поточного року, що позначилося на врожайності, термінах дозрівання та якісних параметрах продовольчої продукції, насамперед низки овочів і фруктів.
Крім того, через подорожчання продовольчої сировини, а також подальше збільшення виробничих витрат підприємств на енергозабезпечення й оплату праці швидше зростали ціни на оброблені продукти харчування.
Ціни на непродовольчі товари та послуги
Ціни на непродовольчі товари також пришвидшили зростання, передусім під впливом курсового чинника в попередні періоди.
"Це, ймовірно, вплинуло й на сповільнення зниження цін на одяг і взуття", – зазначили в НБУ.

Дещо швидше зростали ціни на послуги, зокрема з охорони здоров’я, зв’язку й особистого догляду через зростання виробничих витрат.

Ціни на бензин
Зростання цін на пальне в жовтні сповільнилося. Пропозиція на ринку палива й надалі залишалася значною, попри нетривале подорожчання сировини в першій половині жовтня, повідомили в НБУ.
Адміністративно регульовані ціни
Натомість стрімкіше дорожчали алкогольні та тютюнові вироби, в тому числі під впливом послаблення обмінного курсу гривні в попередні періоди та боротьби з тіньовою продукцією.
Пришвидшилося зростання цін на фармацевтичну продукцію, медичні товари й обладнання.
Як і раніше, адміністративну інфляцію стримував мораторій на підвищення тарифів на окремі житлово-комунальні послуги для населення, додали в НБУ.
Зростання цін в Україні
Нагадаємо, за даними Держстату, зростання споживчих цін в Україні у жовтні склало 1,8%. Річна інфляція сягнула 9,7%
У НБУ очікують, що вже до кінця року інфляція може перевищити 10%, проте інфляція піде на спад навесні 2025 року, а наприкінці 2025 року становитиме 6,9%.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.