У Раді розповіли про суперечливі питання в законопроєкті про мобілізацію
Верховна рада може розглянути законопроєкт про мобілізацію у другому читанні вже на цьому тижні. Попри те, що ще й досі є суперечливі питання, "є всі шанси" проголосувати за документ у другому читанні в цілому. Про це розповів перший заступник голови комітету з питань соцполітики та захисту прав ветеранів Михайло Цимбалюк в ефірі телемарафону.
"Я сподіваюся, що ще цього тижня у Верховної ради є шанс проголосувати за законопроєкт про мобілізацію у другому читанні. 21 лютого крайній день подачі поправок. Якщо фахово спрацює, а для цього є всі підстави, Комітет з нацбезпеки оборони й розвідки, і ще цього тижня можна розглянути в другому читанні", – сказав він.
Нардеп вважає, що "закон буде складно проходити", але "є всі шанси його проголосувати в другому читанні в цілому".
По яких питаннях йде жвава дискусія?
Демобілізація строковиків
Він додав, що зараз важливі які правки все-таки будуть кардинальними.
"І ми вважаємо, що найбільша дискусія буде довкола питання демобілізації строковиків. Ми вимагаємо, щоб негайно, до 2 місяців вони були демобілізовані. Вони цього заслуговують, вони прослужили декілька місяців, а дехто декілька років. І їхній термін відстрочки має бути 12 місяців, щоб вони могли влаштувати своє цивільне життя, а дехто з них і підписати контракт на продовження служби", – пояснив Цимбалюк.
Питання щодо осіб з інвалідністю
Наступна тема, за його словами, це догляд за особою з інвалідністю.
"Так, особа з інвалідністю має право визначити, хто за нею буде доглядати. Це одна особа з-поміж родичів, близьких родичів. Але ще раз підкреслю – це має бути лише одна особа, яку визначить сама людина, за якою потрібен догляд. Але це має бути закріплено в цьому законі. Навколо цього тривають дискусії. І я думаю, що ми знайдемо спільну думку. Бо особа з інвалідністю має право на догляд", – констатував нардеп.
Відстрочка для викладачів ВНЗ
Що стосується викладачів вищих навчальних закладів без наукового ступеня і вченого звання, то за словами Цимбалюка, в Раді вважають, що вони теж мають право на відстрочку.
"І докторанти, які на контрактній формі навчання. Вони теж мають право на відстрочку. А те, що їх велика кількість, то це, мабуть, не їхня вина. Це вина уряду, який давав вищим навчальним закладам самі квоти. Тобто ліцензійні умови. Можна говорити про те, що з наступного року буде обмежена кількість, але це вже інша історія. Але ті, хто сплатив кошти, хто навчається, вони повинні завершити навчання. Але завдання МОН і вишів, чи будуть вони захищати цю наукову роботу чи ні", – дав пояснення нардеп.
Демобілізація і ротація
Як каже Цимбалюк, демобілізація через 36 місяців – це занадто довгий термін.
"Ми пропонуємо 18 місяців, якщо 12 з них боєць перебував в зоні бойових дій. Це буде справедливо. І ротація – за який період. А для цього потрібна певна кількість людей, щоби можна було ротувати ті підрозділи, які сьогодні на території виконання бойового завдання, могли відходити на відпочинок, мати право поновитися і відпочити", – каже він.
Він також навів статистику, згідно з якою, що тільки 30% з усіх мобілізованих перебувають в зоні бойових дій.
"Всі інші знаходяться у тилових підрозділах. Потрібно переглянути позицію. І Верховний головнокомандувач дав доручення Сирському як головкому, щоб все-таки переглянули як ефективно використовуються ті сили, які є сьогодні. А мобілізувати потрібно додаткову кількість, їх навчити, і після певної фахової підготовки поповнювати сили", – констатував перший заступник голови комітету.
Перше читання законопроєкту про мобілізацію
Верховна рада 7 лютого схвалила у першому читанні законопроєкт про посилення мобілізації. 243 народні депутати підтримали проєкт закону, 12 проголосували проти і утрималися – 45.
Після того, як законопроєкт був прийнятий у першому читанні, у Міноборони України заявили, що під час підготовки документа про мобілізацію до другого читання команда Міністерства оборони України опрацює з профільним комітетом Верховної ради всі пропозиції щодо покращення закону. Крім того, на протирічність норм, які містить законопроєкт, вказував і уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець.
Нагадаємо, новий законопроєкт про мобілізацію було внесено Раду 30 січня після доопрацювання. Це вже друга спроба змінити норми мобілізації в Україні. При цьому і до другого документа виявилося не менше питань, ніж до першого його варіанту.